آخرین اخبار
کشور، سیاسی و بین المللی
کد مطلب: 201191
در سال 96
پرآب‌ترين منطقه چهارمحال و بختياري، بي‌سابقه‌ترين خشکسالي را تجربه کرد
تاریخ انتشار : 1396/12/26
نمایش : 470
رئيس هواشناسي شهرستان سامان با بيان اينکه ميزان بارش در شهرستان سامان 60 درصد کاهش داشته است، ابراز داشت: امسال شهرستان سامان خشک سال ترين سال را در 50 سال گذشته تجربه کرده است.
به گزارش خبرنگار سامان ما ،  رودخانه زاينده رود از حدود 30 هزار سال پيش به عنوان محور اصلي و تمدن ساز در جنوب غرب و فلات مرکزي ايران به شمار رفته و خواهد رفت. اين رودخانه ۴۲۰کيلومتري، که کمتر از 100 کيلومتر آن در استان چهارمحال وبختياري و مابقي آندر استان اصفهان واقع شده، از ارتفاعات زردکوه بختياري سرچشمه گرفته و با در نورديدن استانهاي چهارمحال و بختياري و اصفهان به تالاب گاوخوني مي‌ريزد. رودخانه هميشه با فراز و نشيب‌هايي همراه بوده است.

و اکنون از سال 1386 تا بحال، 9 سال است که خشکسالي در منطقه خصوصأ ارتفاعات زردکوه بختياري تداوم دارد. از طرفي تغييرات اقليمي، گرم شدن نسبي هوا، کاهش تداوم ساعت هاي هواي سرد و حداقل هاي دما، باعث تبديل بارش برف به باران شده است همين طور پراکندگي زياد و کاهش زمان تداوم و ميزان بارش ها،که اينتغييرات ، افزايش تبخير وتلفات بارش را به همراه دارد.

اما مردم شهرستان سامان با توجه بر اينکه در کنار رودخانه زاينده رود هستند اما مشکل اساسي در زمينه مصرف آب دارند و  اهالي شهر سامان و بيشتر گردشگران شهر سامان در فصل تابستان و حضور گردشگران با کمبود شديد آب مواجعه هستند و اين مشکلات  همه از تبعات خشکسالي و به بهره برداري نرسيدن تصفيه خانه شهر سامان است .

خشکسالي نه تنها در زمينه آب شرب بلکه در توليد محصولات کشاورزي نيز اثر گذاشته است، و در طي اين چند سال شاهد افت کيفيت محصولات کشاورزي در شهرستان سامان شده ايم .

تجربه خشک سال ترين سال در 50 سال گذشته در شهرستان سامان

رئيس هواشناسي شهرستان سامان در گفتگو با خبرنگار سامان ما با بيان اينکه مقدار بارندگي سال زراعي شهرستان استان از اول مهر تا 24 اسفند 153 ميلي متر بوده است، بيان داشت: اين ميزان بارش نسبت به دوره مشابه سال قبل 60 درصد و نسبت به ميانگين بلند مدت سال قبل 66 درصد کاهش يافته است .

محمد عليزاده با بيان اينکه در شهرستان سامان  خشکسال ترين سال را در 50 سال گذشته تجربه کرديم ، بيان داشت: مقدار بارندگي زراعي سامان در سال جاري 83.8 درصد بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 60 درصد کاهش داشته است.

وي افزود: اين ميزان بارندگي نسبت به تغييرات سال جاري به ميانگين بلند مدت دوره مشابه سال قبل 65 درصد کاهش داشته است.

محمد عليزاده با بيان اينکه شهروندان ساماني بايد در راستاي  جلوگيري از کم آبي در شهرستان مهار کردن آب هاي هرز سطح شهرستان که تقريبا هزار ليتر بر ثانيه تخمين زده شده است که شامل  آب قنوات و آب هاي حاصل از بارندگي ها شامل مي شود ا مد نظر داشته باشند ، بيان داشت: از ديگر تمهيداتي که بايد در سطح شهرستان صورت گيرد تصويه آب فاضلاب شهرستان براي مصارف کشاورزي ، فرهنگ سازي مردم در زمينه صرفه جويي در  مصارف خانگي، کشاورزي و صنعت و تغيير الگوي کشت براي کشاورزي و احداث گلخانه در مزارع است.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
نشر خبر